Wyprawy Admirała Kolumba

Po wielu próbach zrealizowania swojego projektu jakim było odnalezienie nowego szlaku morskiego do Indii przez Atlantyk, Kolumb trafia na dwór Hiszpański gdzie w końcu po wielu latach ubiegania się o pomoc przy jego realizacji wreszcie dostaje zgodę i pomoc w organizacji swojego przedsięwzięcia. Katoliccy władcy Ferdynand i Izabella decydują się wspomóc Kolumba w jego projekcie zapewniając środki do jego realizacji oraz nadając mu wiele praw w tym tytuł Wicekróla Indii i Admirała Oceanu.

Pierwsza wyprawa rozpoczęła się już 3 sierpnia roku 1492 podczas której Kolumb zaobserwował nieznane dotąd zjawisko deklinacji magnetycznej a także odkrył Morze Sargassowe. W 1492 roku szóstego dnia września statki opuszczają Wyspy Kanaryjskie i płyną prosto na zachód na nieznane wody i ku tajemniczym lądom. W czasie tej rocznej wprawy odkryte zostają takie wyspy jak Kuba, Hispaniola czyli Haiti oraz miejsce pierwszego lądowania wyspa San Salvador, a także Long Island, Rum Cay i Crooked.

Druga ekspedycja rozpoczęła się w 1493, a brało w niej udział 17 statków. Koszty związane z wyprawą zostały w większej część pokryte ze skonfiskowanych dóbr, wygnanych z Hiszpanii Żydów. Kolumb wyruszył z drugą wyprawą z zamiarem założenia na Hispanioli kolonii hiszpańskiej wobec tego na statkach znalazły się zwierzęta hodowlane oraz nasiona wszelkich zbóż europejskich. W drugiej wyprawie wzięło udział prawie 1,5 tysiąca ludzi wśród których była uboga szlachta szukająca bogactw i sławy oraz mnisi i księża którzy mieli głosić Słowo Boże i nawracać tubylców na wiarę chrześcijańską. W czasie tej wyprawy Kolumb odkrywa wyspy: Dominikę, Marię- Galantę, Gwadelupę i Santa- Cruz a także archipelagi Wysp Dziewiczych i Małe Antyle. Po dotarciu na Hispaniolę w osadzie Navidad nie było żywej duszy tylko cztery doszczętnie rozłożone ciała ludzkie. Pomimo takiego odkrycia na Hispanioli pozostało 500 osób, a Kolumb odkrył wyspę Santiago (Jamajkę). Kiedy po wielu miesiącach spędzonych na morzach i oceanach żywność zaczęła się psuć Admirał postanowił wrócić do Hiszpanii. Druga ekspedycja Krzysztofa Kolumba trwała 2 lata i dziewięć miesięcy.

Na kolejną trzecią już wyprawę Admirałowi z trudem udało się zorganizować potrzebne do jej realizacji środki. Flotyllę Kolumba stanowiło sześć niewielkich okrętów i tylko trzysta osób załogi, która składała się z samych skazańców i przestępców. W połowie roku 1498 żeglarze osiągnęli 5 stopień szerokości geograficznej. Żeglowanie w strasznym upale męczyło podróżników, smoła na statku topiła się przez co okręty przeciekały a zapasy żywności zaczęły się psuć co skłoniło Kolumba do zmiany kursu na północny- zachód. Po upływie trzech tygodni flotylla Admirała dotarła do trzech wielkich wysp, które to Kolumb nazwał Trinidad czyli Trójca. Sierpień roku 1498 przynosi kolejne odkrycie jakim jest Orinoko. Widząc wybrzeże Nowego Lądu Kolumb stwierdza że to z pewnością kolejna wyspa podczas gdy odkrywają Kubę był przekonany że to część lądu który należy do Starego Świata. Kiedy Kolumb dokonywał kolejnych odkryć na Hispanioli z czasem malał jego autorytet, a władzę na wyspie przejmował co rusz to nowy gubernator.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *