plusy odkryć kolumba

Wpływ odkrycia Kolumba

Chyba każdy wykształcony człowiek na dzień dzisiejszy wie doskonale, że kim był Krzysztof Kolumb. Oczywiste jest to, że był on bazo utalentowanym żeglarzem i nawigatorem, czego dowodem jest oczywiście odkrycie przez niego Ameryki. Jest to postać o której uczy się dzieci w szkołach, jednakże wiele osób wie jedynie o samym jego odkryciu nie myśląc natomiast o tym, jakie to odkrycie przyniosło skutki.

Oczywistym wydaje się być to, że odkrycie przez Krzysztofa Kolumba Ameryki było naprawdę niezmiernie istotnym i znanym wydarzeniem, które jest niewątpliwie cenione aż po dziś dzień. Jest to zresztą temat, który jest obecny na lekcjach historii praktycznie we wszystkich szkołach na całym świecie, co może w pełni obrazować nie tylko „popularność” tego znanego podróżnika, ale także i wagę samego odkrycia, którego dokonał Kolumb.

Tak naprawdę w czasach, kiedy to Kolumb odkrył Amerykę sama Europa odniosła naprawdę wiele korzyści, a w szczególności Hiszpania, pod której banderą pływał Kolumb. Odkrycie Ameryki zaowocowało tym, że europejczycy zaczęli poznawać zupełnie nowe rzeczy, w tym takie jak na przykład różne rośliny czy zwierzęta, o których dotąd nie mieli pojęcia. Dzięki temu w znacznym stopniu zwiększyła się nie tylko świadomość istnienia większej ilości kontynentów, ale także skutki ekonomiczne były naprawdę bardzo dla Hiszpanii korzystne, szczególnie jeżeli weźmie się pod uwagę, że wiele ziem amerykańskich zostało podbitych i skolonizowanych przez Hiszpanię.

Widać więc tutaj doskonale, że odkrycie Kolumba nie tylko przyczyniło się do dużo większej świadomości dotyczącej wyglądu Ziemi, ale także skutki ekonomiczne również były bardzo rozległe i dlatego też to wydarzenie, jakim było odkrycie przez Kolumba Ameryki ma tak duże znaczenie pod wieloma względami, choć na dzień dzisiejszy jest dla nas najważniejszy oczywiście wzgląd historyczny.

Jeżeli chodzi natomiast o skutki odkrycia Ameryki dla samego Kolumba, to również odniósł on dzięki temu bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim zdobył ogromną sławę w skali swojego kraju i nie tylko, a także odkrycie Ameryki przyniosło mu bardzo duże bogactwo i zaszczytne tytuły. Dodatkowo dzięki temu, że już w trakcie swojej pierwszej wyprawy znalazł nowy kontynent, otrzymywał on także pieniądze na następne wyprawy, choć niestety żadna z nich nie była już aż tak spektakularna. Po następnych wyprawach Kolumb stracił zaufanie wielu ludzi, w tym także jego sponsorów, którymi była para królewska Hiszpanii, choć zawsze zdołał je w mniejszym lub też większym stopniu odzyskać. Utrata zaufania i wiary w Kolumba był jednak podyktowana gównie tym, że Hiszpanie mieli błędne pojęcie o Ameryce i sądzili, że płynąc tam momentalnie staną się ludźmi bardzo bogatymi. Wiele osób się rozczarowało i przez to też popularność Kolumba znacznie spadała z każdą wyprawą.

Oczywiście faktem jest to, że odkrycie Kolumba jak na tamte czasy było niemałym przełomem, który w wielu kwestiach miał wpływ na późniejsze dzieje plemion amerykańskich, oraz także na samą Europę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *