krzysztof kolumb

Odkrycie nowego świata

Określenie „nowy świat” kojarzy nam się nierozłącznie z kontynentem Amerykańskim odkrytym w XV wieku. Odkrycia tego dokonał Krzysztof Kolumb. Właściwie przez przypadek. Można zadać również pytanie dlaczego stało się to właśnie w tym czasie. Można, wzorując się na dawnych poglądach wyjaśnić, że do ekspansji Europejczyków za morza pchnęła ich chęć wytyczenia nowej drogi do Indii.

Tradycyjny szlak karawan kupieckich ciągnących z Europy do Indii został zablokowany przez Turków Osmańskich, którzy ulokowali się nad Cieśniną Bosfor zdobywając zachodnią część Azji Mniejszej. Niektórzy historycy wskazują na inny fakt: szlachta europejska poczuła pustkę po zakończeniu wypraw krzyżowych. Nadal żywe były idee walki z niewiernymi i poszerzanie terytorium ogarniętego przez religię chrześcijańską. Zważywszy na późniejsze zdarzenia należy wysnuć tezę, że Krzysztof Kolumb bardziej pałał chęcią odkrycia nowej drogi do Indii.

Krzysztof Kolumb(1451 – 1506) urodził się we włoskiej Genui. Ponieważ na Półwyspie Iberyjskim, ze względu na jego położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Oceanu Atlantyckiego, koncentrowała się większość dążeń do podróży dalekomorskich – Krzysztof Kolumb, niezmiernie tym zainteresowany – udał się tam. Zaciągnął się na służbę u władców Hiszpanii, Ferdynanda Aragońskiego i Izabeli Kastylijskiej. Przedstawił im swoje wyobrażenie o budowie świata. Kolumb uważał, że skoro Ziemia jest kulą to można, wyruszywszy z jednego jej miejsca, dotrzeć na to samo miejsce, mijając po drodze różne lądy. Konkretnie miał na myśli , że idąc w kierunku zachodnim dotrze się do Indii z ich wschodniej strony.

Władcy Hiszpanii zainwestowali w wyprawę Krzysztofa Kolumba, który pod ich proporcem miał odkryć nową trasę. W 1492 roku Kolumb na czele trzech okrętów wyruszył z hiszpańskiego Kadyksu na zachód. Była to pierwsza jego wyprawa przez Ocean Atlantycki. Dotarł wówczas do wyspy Guanahani położonej w archipelagu Wysp Bahama, którą przemianował na San Salwador. W 1493 roku powrócił pomyślnie z pierwszej wyprawy. To co zobaczył jeszcze bardziej pobudziło wyobraźnię jego i jego mocodawców. Jeszcze w 1493 roku wyruszył na drugą swoją wyprawę. Dotarł wtedy ponownie do Haiti i Kuby i spenetrował je. Z drugiej podróży powrócił w 1496 roku. W dwa lata później w 1498 roku wyruszył w trzecia swoją podróż. Wtedy też dotarł do Haiti, przepływając wzdłuż północnych brzegów Ameryki Południowej.

Trzecia podróż również zajęła mu dwa lata. W 1502 roku wybrał się w czwartą i zarazem ostatnią swoją dalekomorską podróż. Przepływając wzdłuż Haiti i Kuby dotarł do ziem Ameryki Środkowej zamieszkałych przez Majów. W 1504 roku powrócił do Europy. W czasie swoich podróży wszystkie odwiedzane ziemie brał w posiadanie króla hiszpańskiego. Krzysztof Kolumb już w czasie pierwszej podróży nabrał przekonania, że dopłynął do Indii. Ludzi zamieszkujących zdobywane ziemie nazwał Indianami. Do końca życia trwał w przekonaniu, że nowy ląd, który odkrył to Indie. Błąd ten zweryfikowali żeglarze, którzy dotarli do Ameryki już po Krzysztofie Kolumbie. A Amerigo Vespucci opisał nowy ląd i od jego nazwiska Ameryka wzięła swoją nazwę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *