Nowa droga morska do Indii

Krzysztof Kolumb wierzył, że jak będzie płyną na zachód przez Ocean Atlantycki, wtedy miał nadzieje, że dotrze do Chin, a naprawdę to odkrył on Amerykę..Kiedy wypływał w dwie pierwsze wyprawy to wtedy opłyną Wyspy Karaibskie, ale podczas trzeciej i czwartej wyprawy to dotarł do Ameryki. Południowej i Środkowej. Krzysztof Kolumb żył w latach 1451-1506 roku. Urodził się we Włoszech w mieście Genui, kiedy umarł miał 54 lata. Był on doskonałym żeglarzem i włoskim podróżnikiem w służbie hiszpańskiej.

Inni żeglarze próbowali znaleźć drogę morską do Chin lecz nie udało im się ponieważ nie wiedzieli tego co wiedział Kolumb, że ziemia jest okrągła. Krzysztof Kolumb chciał otrzymać poparcie w sprawie wyprawy do Azji wschodniej od króla Portugalii lub od króla Anglii Henryka VII lecz żaden z nich mu nie udzielił wsparcia. Kiedy władcy ci mu odmówili postanowił zyskać wsparcie w Hiszpanii od króla Ferdynanda i królowej Izabeli. Po czterech latach gdy myślał że nie dostanie wsparcia i wyjeżdżał z Hiszpanii to otrzymał w ostatnie chwili wsparcie od królowej Izabelli.

Krzysztof Kolumb wyruszył w 1492 roku z Wysp Kanaryjskich. Wypłynął wtedy trzema małymi statkami i nazywały się one Santa Maria, Nina i Pinta miał wtedy około 90 ludźmi na początku wędrówki załoga zaczęła się buntować lecz Kolumb sobie szybko poradził z tym buntem. Wczesnym porankiem 12 października obserwator dojrzał ląd. Była to wyspa Guanahani w archipelagu Bahama, lecz Kolumb nazwał ją San Salvador. Był pewien, że to są Indie i że jest blisko Japonii. Krążył od jednej wyspy do drugiej spotykając ludzi, którzy jak sądził byli Indianami. Wyspa san Maria rozbiła się o wyspę Hispaniola. Zostawił na niej 40 ludzi w celu założenia nowej koloni i dwoma statkami powrócił do Hiszpanii. Miał powitanie takie na jakie bohater zasłużył. w następna wyprawę wyruszył w 1493 roku miał wtedy 17 statków i 1200 ludzi. gdy przypłynął do Hispanioli stwierdził że wszyscy ludzie, których tam zostawił zostali wymordowani i postanowił założyć tam następną kolonię. Podczas tej wyprawy odkrył kolejne wyspy takie jak: Dominikanę Gwadelupę, Puerto Rico, Jamajkę.

Kiedy Hiszpanie powrócili do domu to skarżyli się na rządy wicekróla, ale mimo tych skarg pozwolono mu na przedsięwzięcie trzeciej ekspedycji w 1498 roku. Kolumb wtedy dotarł do Trynidadu i postawił stopę na lądzie ameryki Południowej. Krzysztof Kolumb sprawdził się jako świetny odkrywca i żeglarz, ale był kiepskim gubernatorem. Jego bracia, którzy mu pomagali też się nie sprawdzili i wpłynęło wiele skarg na nich do Hiszpanii. Więc król Hiszpanii zmienił gubernatora na Francisco de Bobiniarkę by przejął władzę w koloniach oraz ten gubernator kazał zakuć w łańcuchy Kolumba i jego braci i odesłać ich do Hiszpanii. W 1502 roku pozwolono wypłynąć ostatni raz Krzysztofowi Kolumbowi w ostatnią wyprawę, podczas której uległ złudzeniu że odkrył ujście Gangesu w Indiach. Kiedy wrócił do Hiszpanii był mocno schorowany i do końca swoich dni wierzył że odkrył drogę do Azji Wschodniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *