droga do indii kolumba

Nowa droga handlowa – morska

Marzeniem europejczyków było dotarcie do Indii. Krążyły opowieści o wielkich bogactwach tego kraju. Jednak droga lądowa była męcząca i niebezpieczna. Dlatego szukano nowej drogi. Zgodnie z tamtą wiedzą geograficzną do Indii było możliwe dotarcie, przez opływanie Afrykę. Wiele żeglarzy próbowali tego dokonać, ale ich próby kończyły się niepowodzeniem. Krzysztof Kolumb wybrał inną drogę . Opierając się na dziełach geograficznych, sądził, że Ziemia jest mniejsza niż w rzeczywistości, a odległość między zachodnim wybrzeżem Europy a wschodnim wybrzeżem Azji nie jest duża. Myślał, że żeglując na zachód, wystarczy opłynąć 1/3 obwodu kuli ziemskiej. Upewnił się w tym dzięki nauce morskiej, pisma antycznych i klasycznych pisarzy, a także mapa Toscanellego.

Krzysztof Kolumb dzięki swojej wierze pragnął przekonać króla Portugalii Janowi II, jednak nie udało mu się i został jego pomysł odrzucony. W 1485 roku Krzysztof Kolumb przeniósł się do Hiszpanii. Jego pomysłami zainteresowali się dygnitarze. Idee Kolumba były słynne na dworze królewskim, dopiero gdy Hiszpania uporała się z rekonkwistą. W 1492 roku Krzysztof Kolumb, mógł je dopiero zrealizować. Izabela Kastylijska dała Kolumbowi zezwolenie na organizowanie wyprawy, która miała popłynąć pod banderą korony hiszpańskiej.

3 sierpnia 1492 roku odbyła się pier4wsza podróż trzema okrętami o nazwach takich jak:: Santa Maria, Pinta, Nina wypłynęli z portu Palos. W podróży brało udział 87 marynarzy, wśród nich byli również przestępcy. Po dwumiesięcznej żegludze podczas której marynarze zaczęli się buntować, 12 października, rano jeden z marynarzy dojrzał ląd. Była to wyspa Walting z archipelagu Bahama, nazwana przez Kolumba San Salvador. 28 października 1492 roku załoga dotarła do Haiti, Którą Krzysztof Kolumb nazwał ją Hispaniola. Kolumb za swoją kwaterę wybrał Haiti, ponieważ ta wyspa najbardziej mu się podobała. Kiedy spotkał się z parą królewską Kolumb przedstawił im wizję bogactwa, które spłynie na Hiszpanię, gdy akcja odkrywcza by nadal trwała. Doprowadziło to do gorączki odkrywczej, dzięki której była druga wyprawa.

Najpierw nikt Kolumbowi nie wierzono lecz gdy wrócił i pokazał złoto od razu wszyscy byli gotowi wszystko porzucić i płynąć z nim. Podczas tej podróży dopłynął on ponownie do Wielkich Antyli i odkrył część wysp w grupie Małych Antyli.

Podczas trzeciej wyprawy po raz pierwszy Kolumb odkrył część Ameryki. Dotarł do brzegu na południe od ujścia Orinoko. Kiedy płynął na zachód, wzdłuż wybrzeża, odkrył wyspę Trynidad. Następnie podążał na północny-zachód i pożeglował na Haiti, gdzie założono hiszpańskie osiedle. W czerwcu 1500r. wysłano na zachód Franciszka Bobadilla, który miał pełnomocnictwo. Gdy Franciszek Bobadill zapoznał się z sytuacją na Haiti, kazał aresztować Kolumba i w kajdanach wysłać go do Hiszpanii. Kiedy dotarł na miejsce Kolumb oczyścić się z postawionych mu zarzutów i powrócić do łask królewskiej pary.

Czwarta wyprawa była 9 maja 1502 Flotyllą składała się z czterech okrętów i miał 150 osób . Kiedy Kolumb wyruszył na zachód to Vasco da Gana odkrył drogę do Indii wokół kontynentu afrykańskiego. Bardzo potrzebował dowodu, że droga na zachód jest krótsza, wygodniejsza i bezpieczniejsza. Chciał odnaleźć przejście na wody, dzięki któremu miały doprowadzić do Indii. Spodziewał się go na zachód od Kuby. Płynąc w tym kierunku dopłynął do wybrzeży Hondurasu i wybrzeża Moskitów na wschodnim wybrzeżu Nikaragui. Choć próbował wiele razy nie zdołał odnaleźć wodnego przejścia na ten akwen. Stracił dwa statki i powrócił na Kubę, następnie na Jamajkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *