odkrycia kolumba

Kolumb to nie tylko wielkie odkrycie

Kiedy Krzysztof Kolumb w trakcie swojej pierwszej wyprawy odkrył nowy kontynent, którym okazał się być oczywiście Ameryka, zyskał bardzo dużą sławę oraz rozgłos. Była to bowiem szansa dla jego kraju, czyli Hiszpanii na to, że zdobędzie duże bogactwa i to w różnych postaciach, a także odkrycie to otworzyło przez Hiszpanami wiele nowych możliwości.

Przede wszystkim odkrycie Kolumba zapoczątkowało kolonizację Ameryki przez Hiszpan. Niestety jednak nie byli oni do końca świadomi wagi samego odkrycia, które zresztą często także przeceniali licząc na ogromne bogactwa. Niestety plemiona amerykańskie takich bogactw nie posiadały, co spowodowało bardzo duże rozczarowanie i było jednocześnie przyczyną wielu kłopotów Kolumba.

W pierwszej kolejności oczywiście trzeba niezaprzeczalnie uznać, że Kolumb rzeczywiście był naprawdę bardzo wybitnym żeglarzem, który charakteryzował się dużym doświadczeniem oraz niezwykła odwagą. Był on także bardzo ambitny i wytrwale dążył do celu, co doskonale widać kiedy przekonywał króla i królową Hiszpanii do tego, aby sfinansowali jego pierwszą wyprawę. Niestety jednocześnie Kolumb popełniał wiele błędów, które często były przyczyną jego kłopotów.

Głównymi błędami Krzysztofa Kolumba było na przykład zaniżanie wielkości Ziemi czy też wysokości samego równika, co powodowało często błędy nawigacyjne. Dodatkowo Kolumb był przekonany o możliwości dotarcia do Japonii i do Chin w sposób bezpośredni, co jednak za jego czasów było zupełnie niemożliwe, tym bardziej, że uważał możliwość dopłynięcia tam jeżeli z Europy wyruszy się na zachód. Dodatkowo w nie najlepszy sposób Kolumb zarządzał hiszpańskimi koloniami znajdującymi się w Ameryce, pozwalał na prześladowanie tubylców, a także przez wiele lat toczył spory dotyczące jego przywilejów i utrzymania władzy. Co więcej miał on w planach także odbycie podróży dookoła świata, podobnie jak jego „konkurent” Magellan, jednakże taka wyprawa nigdy nie doszła do skutku z wielu przyczyn.

Krzysztof Kolumb miał także wiele problemów spowodowanych tym, że nie przywoził on do Hiszpanii oczekiwanej ilości bogactw. Jest zdobycze były raczej dość skromne, a oczekiwania były jednak znacznie wyższe. Para królewska miała Kolumbowi za złe to, że nie przywozi do kraju dużych ilości złota, a także nawet i wielu różnych przypraw korzennych, które były najbardziej pożądane. Jest to jednak ściśle powiązane z przecenieniem kontynentu Amerykańskiego, który na owe czasy takich bogactw nie posiadał lub też Kolumb ie potrafił ich znaleźć i przechwycić, aby zawieźć je do Europy. Fakt faktem, odkrycie tego znanego żeglarza w dużej mierze poprawiło sytuację samej Hiszpanii jak i całego kontynentu europejskiego, a także w ujęciu długoterminowym to odkrycie miało naprawdę dużą wagę i to nie tylko pod względem ekonomicznym. Co więcej oczywiście dzięki Kolumbowi otworzyły się dla Europy zupełnie nowe szlaki handlowe dzięki czemu również znacznie zwiększyły się możliwości.

Doskonale widać więc, że Krzysztof Kolumb nie odnosił samych sukcesów, ale także i spektakularne porażki, choć na dzień dzisiejszy jego nazwisko i tak jest niezaprzeczalnym i rozpoznawalnym symbolem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *