odkrycie ameryki

Jak doszło do odkrycia Ameryki?

Kiedy analizujemy problemy współczesnego świata, a znamy choć pobieżnie historię, dochodzimy do wniosku, że nasi przodkowie mieli łatwiejsze życie, ponieważ świat w ich czasach krył jeszcze wiele tajemnic. Można było kryzys polityczny, społeczny czy gospodarczy rozwiązać udając się w nieznane. Było wiele niezbadanych miejsc, w kierunku których można było skierować ekspansję. Z punktu widzenia ludzi żyjących w tamtych czasach było to desperackie posunięcie, ale wielu odważnym się udawało.

Jednym z takich desperatów był niewątpliwie Krzysztof Kolumb. Jakże inaczej nazwać człowieka, który wyrusza w nieznany świat? Zwłaszcza, że był on przedstawiany przez ówczesnych znawców dość dziwacznie. W średniowieczu bowiem krążyły opowieści o nieznanych krainach zamieszkałych przez stwory o jednym oku i jednej nodze. Stwory bezgłowe z oczami i ustami na piersiach. „Ludzi” z psimi ogonami. Nikt rozsądny nie wyruszyłby na spotkanie z nimi. Czyżby Krzysztof Kolumb był nierozsądnym człowiekiem?
Krzysztof Kolumb był raczej oczytanym człowiekiem, który swoje wyobrażenie świata opierał na rzetelnej wiedzy zaczerpniętej z dzieł starożytnych geografów. A starożytni już byli niemal pewni, że Ziemia ma kształt kuli. Częściowo poznali już kontynent azjatycki i afrykański. Nie odważyli się wypłynąć na pełny ocean, bo nie posiadali odpowiedniego sprzętu do nawigacji i wystarczająco mocnych okrętów. W czasach Krzysztofa Kolumba znane były już astrolabium – przyrząd do wyznaczania położenia gwiazd nad horyzontem i kwadrant – przyrząd do wyznaczania położenia Słońca lub Księżyca nad horyzontem. Skonstruowano także busolę – kompas magnetyczny, który umożliwiał ustalenie położenia na pełnym morzu bez względu na porę dnia lub pogodę. W XV wieku zbudowano także karawelę – żaglowiec z wysokimi nadbudówkami na dziobie i rufie; wyposażony w dwa żagle prostokątne i jeden ukośny; dość szybki, stabilny i w miarę bezpieczny. Nadawał się do dłuższych wypraw morskich. Mogąc korzystać z takich wynalazków Krzysztof Kolumb zapragnął wyruszyć na podbój świata.

Kolumb oprócz tego, że był ciekawy świata, posiadał też ugruntowaną wiedzę na jego temat. Bardzo też pragnął wytyczyć nowa drogę do Indii. Był przekonany, że jeżeli skieruje się na zachód to dotrze do Indii drogą morską. W 1492 roku Krzysztof Kolumb na czele trzech okrętów wyruszył z hiszpańskiego Kadyksu i pokonując Ocean Atlantycki dotarł do Wysp Bahama, Haiti i Kuby. Przekonany, że to Indie, nazwał napotkanych tubylców Indianami. Lojalny wobec swojego mocodawcy – króla Hiszpanii, wziął w posiadanie hiszpańskie napotkane ziemie.

Krzysztof Kolumb zachował się jak typowy naukowiec – nie myślał o korzyściach materialnych jakie można było uzyskać z takiego odkrycia – kierował się przede wszystkim chęcią zdobycia wiedzy. Jednak jego wcześniejsza wiedza była tak silnie zakorzeniona w umyśle, że Kolumb był niezbicie przekonany o tym, że dotarł do Indii. Nie zmienił swojego zdania do końca życia. Nie wiedział, że potomni będą mówić o nim: Krzysztof Kolumb – odkrywca Ameryki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *